Duyurular

16.12.2016
Derneğimizin Sayın Üyeleri

Dernek hesaplarının kontrollerinde aidat borcunu ödemeyen üyelerimiz olduğu tespit edilmiştir. Dernek üyelik aidat borçlarınızı öğrenebilmek için 0505 745 61 54 GSM numarasından bilgi alabilirsiniz.

Aidat borçlarınızı en geç 2 (iki) ay içerisinde ödemenizi önemle rica ederiz.

Saygılarımızla


TÜRK AFEREZ DERNEĞİ YÖNETİM KURULU

BANKA HESAP NUMARASI
Türk Aferez Derneği
Türkiye İş Bankası
BAĞDAT CADDESİ OSTİM ŞUBESİ
IBAN NO: TR94 0006 4000 0014 3850 0956 89
        


25.11.2015


Sayın Hocalarım,

     Türk Aferez Derneği olarak yürütmekte olduğumuz trombotik mikroanjiopati (TMA) konulu iki çalışma projesi ile ilgili yaptığımız araştırmacı toplantılara iş yoğunluğu nedeniyle katılamayan merkezlerimiz olduğundan, bu aşamada projelerin son durumları ile ilgili olarak sizlere bilgi vermenin yararlı olacağını değerlendirdik. Projelerimiz hasta alımına açık olduğundan katılmayı arzu eden merkezlerimiz bizimle veya aşağıda iletişim adresleri verilen CRO 􀏐irması yetkilileri ile temasa geçerek sisteme ulaşım için gereken şifreleri talep edebilirler.

     TMA-retrospektif projesinde TMA tanısı ile plazmeferez tedavisi başlanmış tüm hastalar (sekonder TMA, TTP, HÜS, aHÜS dahil) değerlendirilecektir. Kayıt sistemimize veri akışı hızla devam ediyor. TMA alt gruplarının doğru belirlenebilmesi için sistemde tanı anında ADAMTS13 aktivitesinin mutlaka kayıt edilmesi gerekiyor. Öte yandan verilerin sağlıklı kaydedilmesi projemizde hızlı yol almak açısından büyük önem taşıyor. Bu çalışmada sistemde çok fazla sayıda hasta kaydedilmiş olmasına karşın, çok sayıda eksiklik ve muhtemelen yanlış veri kaydı yapıldığı görülüyor. Bu nedenle yanlış bir değerlendirme yapmaktan çekindiğimiz için TMA-retrospektif projesi sonuçlarını ASFA-2016 kongresine götürmeyeceğiz. Bunun yerine verilerimizi düzenledikten sonra 2016 yılı içerisinde uygun bir yurt dışı kongrede projeyi sunmayı planlıyoruz. Yakında tüm merkezlerimize kendi hastalarını içeren excel dosyası göndereceğiz ve eksik noktaların tamamlanması konusunda sizlerden yardım rica edeceğiz.

     TMA-prospektif çalışması için ise 07 Ekim 2015 tarihinde etik kurul onayı aldık. Bu çalışmada veri girişi retrospektif projeye gore çok daha basit. TMA tanısı ile (sekonder TMA, HÜS, aHÜS, TTP dahil) plazmaferez başlanan tüm hastalarda tanı anında ve 1 ay sonrasında tanıya yönelik değerlendirme yapılacak. Bu çalışmanın temel amacı plazmaferez önerilen TMA olgularında tanıların nasıl dağılım gösterdiğini ortaya koymak olacak. TMA-prospektif çalışması hastalarının tümü aynı zamanda TMA-retrospektif veri tabanına kaydedilebilir. Böylece hastaların detaylı analizlerini günü gününe retrospektif veri tabanına kaydetmiş olacağız. Bu yolla kısa sürede verilerinde eksiklik olmayan detaylı bir TMA veri tabanı oluşmuş olacak.

     Girişte belirttiğimiz gibi sayılan projelerden henüz haberdar olmayan, ancak projelere katılmak isteyen hocalarımız doğrudan derneğimizle veya ilgili CRO 􀏐irması yetkilisi (CRO-TURK Derya Gökçe: 0531-682 44 42; deryag@croturk.com) ile temasa geçebilir ve sonrasında projelerimize dahil olabilirler. Bu iki proje ile ilgili olarak 2016 Ocak ayında İstanbul’da yapılacak bir değerlendirme toplantısında sizlerle birlikte olmayı umut ediyoruz. Toplantı yeri ve tarihi kesinleştiğinde sizlerle temasa geçeceğiz.

     Türk Aferez Derneği yönetim kurulu adına sizlere şimdiye kadar derneğimize ve projelerimize verdiğiniz destek için teşekkür ediyor, saygılarımızı sunuyoruz.

 Prof. Dr. Fatih Demirkan                                      Doç. Dr. Emre Tekgündüz
Türk Aferez Derneği Başkanı                            Türk Aferez Derneği Genel Sekreteri